Aktualności
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się 17 sierpnia br. w Belwederze z przedstawicielami środowisk naukowych w sprawie ustawy o nasiennictwie.
W spotkaniu wzięli udział: prof. Karol Duczmal (Polska Izba Nasienna), prof. Michał Kleiber (Polska Akademia Nauk ), prof. Marek Krawczyk (Uniwersytet Medyczny w Warszawie), prof. Katarzyna Lisowska ( Instytut Onkologii w Gliwicach), prof. Ewa Rembiałkowska (Zakład Żywności Ekologicznej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW), prof. Tomasz Twardowski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN), prof. Piotr Węgleński (Instytut Biotechnologii i Genetyki UW), prof. Ewa Zimoch-Guzowska (Komitet Fizjologii, Genetyki i Hodowli Roślin PAN) oraz ministrowie w Kancelarii Prezydenta: Krzysztof Łaszkiewicz, Dariusz Młotkiewicz, Irena Wóycicka i doradca prezydenta ds. wsi prof. Tomasz Borecki. W rozmowach uczestniczyli też dziennikarze.
Prezydent - po konsultacjach z ekspertami - powiedział, że "nie znajduje żadnego potwierdzenia", że żywność GMO jest niezdrowa i że "nie istnieją naukowe dowody na jej szkodliwość". W ocenie prezydenta istnieją tylko lęki dotyczące potencjalnej szkodliwości żywności GMO.
Jak informuje TVN 24 w sprawie ustawy o żywności modyfikowanej genetycznie parlament "poszedł na skróty", a cała ustawa jest przykładem "złej i nieodpowiedzialnej legislacji" - uważa Bronisław Komorowski. Takie oceny prezydent wygłosił po środowych konsultacjach z ekspertami ws. ustawy o nasiennictwie. Według Bronisława Komorowskiego, w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy "wrzucono kontrowersyjne zapisy". - Parlamentarzyści wpadli na pomysł i wrzucili do ustawy zapisy dotyczące inżynierii genetycznej - powiedział prezydent.
Dlatego prezydent waha sie czy ją podpisać. Na decyzję ma czas do 24 sierpnia br.
Redakcja e-warzywnictwo na podstawie TVN 24 oraz prezydent.pl