Rząd planuje objęcie dopłatami do ubezpieczeń więcej rodzajów upraw
Rozszerzenie katalogu upraw roślin, objętych rządowymi dopłatami do ubezpieczeń od zdarzeń losowych oraz podniesienie dopłaty do składek z 65 do 70 proc. - zaproponowano w projekcie zmiany ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Projekt, opracowany przez ministerstwo rolnictwa, został w czwartek opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji. Zakłada przede wszystkim objęcie dopłatami do ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich. Dodatkowo wyodrębniono grykę i soję w celu doprecyzowania, że są to uprawy, które korzystają z dopłat do ich ubezpieczenia.
W Ocenie Skutków Regulacji projektu przewiduje się, że zmiana ta zwiększy powierzchnię ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. ha.
Projekt przewiduje też podniesienie z 65 do 70 proc. dopłat do składek z tytułu zawarcia w 2024 r. umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie, zawartych po dniu wejścia w życie ustawy. Podwyższenie dopłat o 5 proc. powinno przyczynić się do podwyższenia liczby ubezpieczonych gospodarstw rolnych oraz powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji.
Jak podkreślono, poziom ubezpieczeń w rolnictwie mimo rządowych dopłat nie jest zadowalający. Natomiast podniesienie udziału budżetu państwa w opłatach składek powinno zachęcić producentów rolnych do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych o 10 proc. do ok. 365 tys. ha - wynika z OSR.
Wskazano, że zarezerwowane w budżecie środki na dopłaty nie są wykorzystywane w całości. W 2023 r. z zarezerwowanych 1,12 mld zł wykorzystano 625 mln zł. Obecnie na dopłaty do ubezpieczeń od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych mogą liczyć producenci zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych.