Aktualności
W Polsce widać coraz większe zainteresowanie uprawą, a także konsumpcją sałaty. Poza popularną w naszym kraju sałatą masłową uznanie ma sałata krucha (często nazywana lodową) a także inne formy użytkowe np.: liściowe, dębolistne, rzymskie, salanova.
Przed sadzeniem sałaty warto zwrócić uwagę na jej wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe. Rośliny tego gatunku w związku z tym, że wytwarzają dużą ilość zielonej masy w stosunkowo krótkim czasie mają wysokie wymagania pokarmowe. Ponadto produkując to warzywo należy pamiętać, że rośliny sałaty mają małą zdolność wykorzystywania składników pokarmowych z gleby, gdyż ich system korzeniowy nie jest mocno rozbudowany. Niepowodzenia w uprawie mogą wynikać także z nieodpowiedniego odczynu gleby (sałata dobrze rośnie przy odczynie 6-6,5) oraz z nadmiernego stężenia soli w podłożu. Optymalna zawartość składników mineralnych w 1 dm3 podłoża powinna wynosić: N - 150-300 mg, P - 180-300 mg, K - 300-500 mg, Mg - 150-250 mg, Ca - 1400-1600 mg.
Aktualnie w towarowej produkcji uprawę zakłada się głównie z rozsady produkowanej w kostkach torfowych 4 x 4 x 4 cm. Wykorzystanie rozsady korzystnie wpływa na wyrównanie wzrostu roślin oraz na finalną jakość produktu. Podczas sadzenie rozsady doniczki należy umieszczać tak, aby tylko w 2/3 wysokości były one zagłębione w ziemi. Ale pole powinno być wcześniej nawodnione, aby gleba była wilgotna. Gęstość sadzenia zależy od terminu zakładania uprawy oraz od odmiany i może wynosić od 9 do nawet 16 roślin na metr kwadratowy. Czynność tę można zmechanizować. Na rynku są już dostępne nawet samojezdne maszyny do tego celu. Co widać na poniżej zamieszczonym filmie (samojezdna sadzarka marki Ferrari).
R. Solarski