Aktualności
Aktualnie na świecie szparagi uprawiane są na powierzchni około 200 tys. ha. W ostatnich kilku latach powierzchnia ta nieco się zmniejszyła. Pomimo tego światowe zbiory szparagów wzrosły i obecnie wynoszą ok. 1,5 mln ton.
Polska nie należy do krajów o dużej produkcji szparagów. Szacuje się ją na ok. 4 tys. ton. Uprawa szparagów różni się od wszystkich innych warzyw. Po pierwsze nie jest roczna a wieloletnia, a po drugie w przypadku białych wypustek plon zbiera się wtedy, kiedy roślina nie ma części nadziemnej i nie asymiluje. Plon bowiem tworzy się pod ziemią. Szparagi należą do najwcześniejszych warzyw gruntowych, zbieranych w Polsce już od połowy kwietnia przy przykrywaniu wałów folią i od przełomu kwietnia i maja bez przykrycia. Sezon szparagowy trwa do 20-24 czerwca.
Prof. Mikołaj Knaflewski poza informacjami o uprawie i spożyciu szparaga w naszym kraju przedstawił problemy, jakie dotychczas wystąpiły na plantacjach tego warzywa. Zwrócił uwagę m.in. na to, iż wiele wyrastających na początku sezonu wypustek jest pusta w środku, staśmiona, a w przypadku szparagów zielonych wykrzywiona lub z rozluźnioną główką. Powodem tego były niskie temperatury. Profesor zaznaczał, że nie ma to wpływu na wartość dietetyczną i smakową szparagów.
Na koniec dyskusji na temat tego wykwintnego warzywa zaproszeni goście mogli degustować ponad 20 różnorodnych szparagowych potraw (np. roladki z marynowanego łososia ze szparagami, zupa pomidorowa z zielonymi szparagami, sałatka szparagowa z oliwkami, czosnkiem i bazylią, a także kremy szparagowe w różnej postaci.
Redakcja e-warzywnictwo.pl