Artykuł sponsorowany
Tradycyjne metody zwalczania śmietki, oparte na chemicznych insektycydach, budzą coraz więcej obaw związanych z ich wpływem na środowisko oraz zdrowie człowieka. Problemem jest także uodparnianie się szkodnika na konkretne substancje. Czy jest możliwe skuteczne i bezpieczne zwalczenie śmietki w kapuście na każdym etapie rozwoju rośliny?
W ostatnich dniach z wielu rejonów Polski docierają informacje o wzmożonej presji ze strony śmietki (Delia radicum) w uprawie kapustnych. Żerujące w szyjce korzeniowej, korzeniach, ogonkach liściowych oraz grubszych nerwach liści larwy mogą zniszczyć nie tylko pojedyncze rośliny, ale nawet całą plantację. Szybko rozmnażająca się, pojedyncza muchówka składa 100-120 jaj, dlatego regularna lustracja i natychmiastowe działanie są kluczowe. Tradycyjne metody zwalczania śmietki, oparte na chemicznych insektycydach, budzą coraz więcej obaw związanych z ich wpływem na środowisko oraz zdrowie człowieka. Problemem jest także uodparnianie się szkodnika na konkretne substancje. Czy jest możliwe skuteczne i bezpieczne zwalczenie śmietki w kapuście na każdym etapie rozwoju rośliny?
Śmietka u bram
Niewielkich rozmiarów, powszechnie występująca muchówka każdego roku odpowiada za niemałe zniszczenia w uprawach kapusty. Zaledwie trzy larwy w jednej roślinie mogą przyczynić się do zahamowania wzrostu rośliny, często prowadząc do jej całkowitego obumarcia. Każde uszkodzenie to również furtka dla glebowych patogenów, wywołujących m.in. zgniliznę twardzikową, która powodowana jest przez grzyby z rodzaju Sclerotinium. Dlatego obserwacje należy przeprowadzać minimum 3 razy w tygodniu. W przypadku odłowienia więcej niż 2 muchówek dziennie przez dwa dni lub zauważenia jaj blisko szyjki korzeniowej należy bezzwłocznie wprowadzić zabiegi produktami biologicznymi. Częstą sytuacją jest przeoczenie momentu złożenia jaj i zauważenie dopiero stadium larwalnego. To ostatni moment, by zapobiec uszkodzeniom i zniszczeniom, dlatego wybór odpowiedniego środka nie może być przypadkowy.
Skuteczność w parze z bezpieczeństwem
W ostatnim czasie popularność zyskują preparaty biologiczne zawierające pożyteczne nicienie z gatunku Steinernema feltiae. Te mikroskopijne organizmy, które znajdziemy w produkcie Capirel, wnikają do ciała żywiciela, po czym uwalniają symbiotyczne bakterie powodujące śmierć larwy owada. Nicienie żerują i rozmnażają się w martwym szkodniku, po czym nowe pokolenie wyrusza w poszukiwaniu kolejnego żywiciela-owada. Kiedy go zabraknie, nicienie umierają, co czyni je najbezpieczniejszym produktem ochrony na rynku.
Pożyteczne nicienie są środkiem aktywnym, co oznacza, że same poszukują żywiciela. W przeciwieństwie do środków chemicznych nie pozostają tylko w miejscu aplikacji. Zaletą biologicznego środa ochrony jest również jego biodegradowalność. Należy pamiętać, że produkty biologiczne są bardziej wymagające pod kątem przechowywania, jednak spełnienie tych zaleceń nie jest specjalnie skomplikowane.
Łatwo, szybko, biologicznie
Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę zarówno na jego jakość, zapakowanie na czas transportu i czas dostawy. Nicienie przechowywane lub transportowane bez wkładów chłodzących, wystawiane na promienie UV lub niewłaściwie składowane nie będą mogły spełnić swojego zadania. Jeszcze jednym bardzo ważnym aspektem przy aplikacji jest wilgotność gleby, aby umożliwić odpowiednio szybkie przemieszczanie się nicieni. Z powodzeniem można stosować posiadany już sprzęt do oprysków, pamiętając o usunięciu filtrów i częstym mieszaniem cieczy roboczej w zbiorniku opryskiwacza. Możliwe jest również rozprowadzanie preparatu poprzez fertygację, co czyni nicienie zawarte w Capirel produktem niezwykle uniwersalnym. Sama efektywność zabiegów może być różna w zależności od warunków środowiskowych oraz zastosowanej dawki nicieni.
Dane zamiast obietnic
Coraz więcej Polskich rolników jest zainteresowanych wprowadzeniem rozwiązań biologicznych do swoich upraw. Z pomocą w podjęciu tej decyzji mogą przyjść przeprowadzone niezależne badania. Choć dotyczyły śmietki cebulanki, można oczekiwać analogicznych efektów w stosowaniu produktów do zwalczania śmietki kapuścianej.
Zastosowanie trzykrotnego oprysku preparatem biologicznym z nicieniami Capirel pozwoliło na osiągnięcie rezultatów podobnych do ochrony chemicznej. Z kolei połączenie biologicznej ochrony z chemiczną pozwoliło na osiągnięcie rezultatów na naprawdę wysokim poziomie.
Wyznacznikiem skuteczności ochrony jest również ilość martwych roślin na polu. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że ochrona biologiczna nicieniami Capirel w niczym nie ustępuje ochronie chemicznej.
Wniosek nasuwa się sam: biologiczna ochrona daje bardzo dobre rezultaty, jest łatwa w aplikacji, szkodniki nie mogą się na nią uodpornić, a nasza uprawa staje się wolna od chemicznych pozostałości.
Partnerstwo w uprawie
Rolnicy coraz bardziej świadomie wybierają partnerów do współpracy. Czas, gdy cena była kluczowym aspektem przy podejmowaniu decyzji, minęła. To, co ma największe znaczenie to wsparcie na każdym kroku, od wyboru odpowiedniego produktu, przez jego aplikację, po regularne lustracje i profesjonalne doradztwo. Doskonale wiedzą o tym ogrodnicy i sadownicy, którzy od wielu lat z powodzeniem stosują produkty Koppert w swoich szklarniach, sadach i uprawach tunelowych. Wraz z pojawieniem się portfolio produktów do ochrony biologicznej doradcy Koppert organizują i biorą udział w wielu spotkaniach z plantatorami, pokazując, że rozwiązań biologicznych nie trzeba się obawiać. Ani w kontekście jakości, ani ich skuteczności, ani bezpieczeństwa stosowania.
Podsumowanie
Wykorzystanie pożytecznych nicieni w zwalczaniu śmietki kapuścianej stanowi skuteczną i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych metod chemicznych. Poprzez odpowiednie przygotowanie, aplikację i monitorowanie można skutecznie ograniczyć populację tego szkodnika.
Integracja biologicznych metod ochrony roślin z tradycyjnymi praktykami może znacząco poprawić zdrowie upraw oraz jakość plonów. Jest to również krok w stronę bardziej zrównoważonego rolnictwa, które chroni zarówno nasze środowisko naturalne, jak i zdrowie konsumentów.