Straty warzyw w przechowalniach
Ciepła jesień i aktualnie zima nie sprzyjają składowanym w kopcach i zwykłych przechowalniach, bez systemów chłodzenia warzywom. Wysokie, jak na tę porę roku temperatury powodują kłopoty z utrzymaniem odpowiednich warunków w magazynach.
Okres świąteczny wykorzystywaliśmy na wentylowanie pryzm z ziemniakami i cebulą, ponieważ spadek temperatury na koniec grudnia 2014 r. poniżej 0 stopni Celsjusza umożliwiły nam schłodzenie składowanego towaru. Wcześniej nie było to możliwe, bo na ogół temperatura powietrza na zewnątrz od momentu umieszczenia w przechowalni zebranych płodów (2 dekada października) była nieodpowiednia do tego celu. Niestety już widzę, ze straty będą wysokie, zwłaszcza tych partii warzyw, których jakość na wejściu do przechowalni nie była najlepsza - mówił rolnik z województwa wielkopolskiego.
Wysokie temperatury powodują porastanie cebuli
W magazynach z cebulą straty wynikają m.in. z fuzaryjnej zgnilizny, bakterioz, zgnilizny szyjki. W magazynach z warzywami korzeniowymi sporo jest objawów zgnilizn korzeni. W dużym nasileniu występuje m.in. zgnilizna twardzikowa. Kłopotliwe jest także porastanie warzyw i ziemniaków. Producenci, którzy nie stosowali Fazoru borykają się z wyrastaniem cebuli w szczypior i korzenie. Także marchew i ziemniaki "rosną".
Marchew gnije w przechowalniach
Skiełkowana w magazynie bulwa ziemniaka - grudzień 2014 r.
Mając na uwadze fakt, że aura nie sprzyja przechowywaniu warzyw można mieć nadzieję, że cena towaru przed rozpoczęciem dostaw np. marchwi, selera, buraków ćwikłowych z tegorocznych upraw może wzrosnąć. Niestety trzeba podkreślić, że przechowywanie warzyw w chłodniach w sezonie 2014/2015 jest bardzo kosztowne. Wysokie temperatury powietrza przekładają się na intensywniejszą pracę agregatów chłodniczych niż w latach z ostrymi zimami, a to z kolei wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną.
E. Nowińska
Zdjęcia: e-warzywnictwo.pl