Ulgi podatkowe i rekompensata za niezebrane plony. Resort rolnictwa wesprze powodzian
Pomoc w spłacie składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ulga w podatku rolnym, szybka wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz odszkodowanie za plony, które nie zostały zebrane - taki zestaw pomocowy przygotowało dla właścicieli gospodarstw z zalanych terenów ministerstwo rolnictwa.
Powódź dotknęła 120 tys. ha działek rolnych, na 27 tys. ha nie zebrano tegorocznych plonów. Ponad 4,3 tys. rolników zostało poszkodowanych przez powódź. Wodą zostało zalanych ok. 80 tys. ha. Według ARiMR 4318 rolników jest poszkodowanych przez powódź, a 3360 producentów rolnych odnotowało na co najmniej jednej działce straty powyżej 30 proc.
MRiRW planuje wypłacenie wsparcia w wysokości ok. 5 tys. zł do hektara, z którego nie zebrano płodów rolnych; głównie dotyczy to upraw kukurydzy, soi, ziemniaków, czy buraków cukrowych. Na ten cel chce przeznaczyć 150 mln zł.
Kolejną formą pomocy, będą zaliczki na dopłaty bezpośrednie dla rolników z terenów powodziowych, dostaną je oni w pierwszej kolejności. Wysokość wsparcia ma być zwiększona do 75 proc. wielkości dopłat. Ich wypłata rozpocznie się 15 października.
Czy rolnicy z zalanych terenów mogą liczyć na pomoc KOWR?
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zwrócił się do podległych mu spółek o przekazywanie pasz objętościowych, pasz treściwych, zboża oraz materiału siewnego i innych pilnie potrzebnych środków do produkcji rolnej dla gospodarstw rolnych powodzian.
KOWR może ponadto stosować na wniosek producenta rolnego umorzenia, odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Zawieszone zostały kontrole w ramach działań planowych jednostek podległych resortowi rolnictwa w rejonach dotkniętych powodzią z wyjątkiem kontroli dotyczących bezpieczeństwa żywności i pasz, ochrony zdrowia zwierząt oraz ochrony zwierząt.
Rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową mają prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPRMRiRW przygotowało stosowne rozporządzenie. Zgodnie z jego przepisami, rolnicy z tych obszarów nie muszą składać pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej do ARiMR. Ponadto wobec tych rolników nie będą stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności, jak również za niespełnienie norm warunkowości.
Bedą ulgi w podatku rolnym?
Możliwa jest także pomoc finansowa w formie ulgi w podatku rolnym. Wójt może przyznać taką ulgę przez zaniechanie jego ustalenia albo poboru w całości lub w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym.
Poszkodowany rolnik może także liczyć na pomoc w opłatach składek KRUS. Może to być odroczenie terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także zmianę warunków spłat zadłużenia wobec KRUS.
Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników będzie mógł dofinansować wyjazdy kolonijne dla dzieci rolników (m.in. zielone szkoły) oraz dosprzętowić Ochotnicze Straże Pożarne z terenów dotkniętych powodzią.
Jednym z priorytetów dla resortu rolnictwa jest przywrócenie potencjału produkcyjnego gospodarstw, dlatego minister wystosował wniosek do KE o uruchomienie pomocy z rezerwy rolnej dla producentów rolnych w związku z powodzią, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich strat.
Przewidziane jest wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy(KPO), takie rozwiązania mają znaleźć się w specustawie. Chodzi o stworzenie podstawy prawnej do wprowadzenia preferencyjnych warunków wsparcia i realizacji przedsięwzięć KPO dla rolników, przetwórców i gmin z terenów objętych powodzią, w tym np. wyższych stawek wsparcia i dłuższych terminów na realizację przedsięwzięć.