Aktualności
Według tzw. przedwynikowych szacunków ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych, jakie podał w czwartek GUS, tegoroczne zbiory ziemniaków będą o 19 proc. mniejsze niż w ub. Będzie też mniej zbóż, buraków cukrowych, owoców i warzyw. Według GUS zawiniła przede wszystkim susza.
Główny Urząd Statystyczny ocenił zbiory zbóż ogółem na 27,8 mln t, czyli ok. 13 proc. mniej od ubiegłorocznych. Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacował na 24,5 mln t, tj. o ok. 10 proc mniej od tej w 2014 r.
GUS ocenia, że o 19 proc. mniejsze niż rok temu będą zbiory rzepaku i rzepiku, które szacuje na ok. 2,7 mln t. Jak napisano w komunikacie, w czasie dojrzewania rzepaku na wielu plantacjach gleba była nadmiernie przesuszona, co spowodowało, że nasiona były drobne, a łuszczyny słabo wypełnione.
GUS szacuje, że zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) wyniosą ok. 6,2 mln t, czyli o ok. 19 proc. mniej od ubiegłorocznych. Wpłynęła na to pogoda w czasie wegetacji ziemniaków. "Narastający deficyt opadów, a także nierównomierny ich rozkład lokalnie niekorzystnie wpływał na zawiązywanie bulw oraz na plonowanie. Opady deszczu w I połowie lipca nieznacznie poprawiły sytuację na plantacjach ziemniaków, jednak już bardzo wysokie temperatury w II połowie lipca i w sierpniu przy prawie zupełnym braku opadów na przeważającym obszarze kraju spowodowały straty na plantacjach ziemniaków, zwłaszcza odmian późniejszych, w tym szczególnie skrobiowych" - czytamy w komunikacie GUS.
Aż o ok. 41 proc. niższe mają być zbiory buraków cukrowych - GUS szacuje, że będzie to ok. 7,9 mln t. Tu też - według GUS - zawiniła pogoda: majowe chłody, a potem czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację. Choć lipcowe deszcze poprawiły stan plantacji, to jednak na krótko. "Od połowy lipca stan plantacji buraków cukrowych systematyczne ulegał pogorszeniu. Krótkotrwałe opady, często o charakterze burzowym, nie wpłynęły zdecydowanie na poprawę stanu plantacji" - głosi komunikat GUS.
Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 3,9 mln t, tj. o ok. 16 proc. mniej od zbiorów w ub.r. Wiosną utrudnione były ich siewy i wschody, a na przełomie czerwca i lipca wegetacja warzyw została zahamowana na skutek braku opadów oraz bardzo wysokich temperatur. "Wystąpienie suszy (...) zdecydowanie niekorzystnie wpłynęło na wegetację odmian późniejszych. W wielu rejonach wzrost późnych odmian warzyw przebiegał w ekstremalnie trudnych warunkach" - czytamy w komunikacie.
Według szacunków GUS największy spadek produkcji, w porównaniu do 2014 r., przewiduje się dla warzyw kapustnych (o ponad 20 proc.). Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na niespełna 0,9 mln ton, a kalafiorów na niespełna 0,2 mln ton.
Zdjęcie: Fotolia.pl