Aktualności
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rozpoczęła analizy dotyczące utworzenia nowoczesnej giełdy rolnej. Przetwórcy stawiają na giełdę spółdzielczą. Jest też werbalne, polityczne poparcie dla tej idei - pisze Puls Biznesu.
Prezes GPW Adam Maciejewski powiedział PB, że GPW rozpoczęła profesjonalne analizy, ale do czasu ich wyników nie chce zdradzać szczegółów.
Zdaniem Michała Koleśnikowa z Banku BGŻ rośnie zainteresowanie przedsiębiorców i rolników parkietem, ale - nawet na rynkach giełdowych bardziej rozwiniętych niż polski - rolne kontrakty terminowe nie odniosły spektakularnego sukcesu. Jego zdaniem Europie wystarczają obecnie rynki terminowe w Paryżu i Londynie, choć obroty na każdym z nich są kilkadziesiąt razy mniejsze niż na giełdzie w Chicago. Nie ma wystarczająco dużego zainteresowania takimi instrumentami i w Polsce może być podobnie.
W rynki lokalne i rzeczywiste wierzy Zenon Daniłowski, jeden z twórców WGT, a obecnie prezes Makaronów Polskich. Do rynku terminowego podchodzi jednak sceptycznie.
Za giełdą rolną od lat oręduje część przetwórcza spożywczego biznesu, bo jako szósty producent żywności w UE giełd rolnych potrzebujemy, ale parkiet powinien iść w ręce rolników.
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności ocenia, że giełda rolna na GPW spełniałaby tylko jedną z funkcji, jakie mogą pełnić spółdzielcze giełdy rolne, bo zajmowałaby się obrotem, zaś giełdy spółdzielcze stanowią centrum zarządzania produkcją żywności i prowadzenia biznesu żywnościowego.
Powstanie rynku giełdowego wspiera resort rolnictwa. Werbalnie. Biuro prasowe napisało Pulsowi Biznesu, że widzi potrzebę rozwoju struktur rynkowych umożliwiających sprawne funkcjonowanie i rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz dostarczanie konsumentom produktów żywnościowych wysokiej jakości, a giełdy towarowe z uwagi na wysoki stopień zorganizowania obrotu towarami mogłyby odegrać istotną rolę w osiąganiu tych celów. Z tych względów, zdaniem biura prasowego resortu rolnictwa, istnienie struktur nowoczesnego handlu surowcami rolnymi, takich jak giełdy rolne, jest pożądane i sprzyjałoby zwiększeniu przejrzystości rynku.
Źródło: Puls Biznesu