Aktualności
Według nowej definicji zaproponowanej przez MRiRW, tzw. aktywnych rolników, czyli rzeczywiście prowadzących gospodarstwo może być 570 tys., spośród 1,25 mln wnioskujących obecnie o płatności - poinformowali przedstawiciele resortu.
Resort rolnictwa pracuje nad nową definicją tzw. rolnika aktywnego, czyli faktycznie prowadzącego działalność rolniczą, co ma pozwolić na lepsze ukierunkowanie pomocy z dopłat bezpośrednich - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas spotkania w rolnikami w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie.
Resort zaproponował ustanowienie katalogu rolników, których działalność pozwala na automatyczne uznanie ich za aktywnych zawodowo.
Z propozycji przedstawionych przez przedstawicieli MRiRW wynika, że pod uwagę będą brane trzy kryteria. Za aktywnego uznany zostanie rolnik, który:
- ma zwierzęta zarejestrowane w systemie IRZ (identyfikacji i rejestracji zwierząt);
- lub otrzymuje płatności związane z produkcją roślinną;
- bądź płatności z tytułu wybranych ekoschematów.
Wedle przedstawionych przez resort szacunków, za aktywnych rolników uznano by w ten sposób 570 tys. właścicieli gospodarstw. W ocenie ministerstwa, żadnego z powyższych kryteriów nie spełniałoby 78 proc. (ponad 480 tys.) gospodarstw o powierzchni poniżej 5 ha, 44 proc. (ponad 120 tys.) o pow. 5-10 ha, 24 proc. (ponad 29 tys.) o pow. 10-25 ha.
Pozostali, ok. 660 tys., aby uzyskać płatność bezpośrednią, musieliby udokumentować prowadzenie działalności rolniczej. Ministerstwo proponuje tu wzięcie pod uwagę kryterium kosztowego obejmującego wydatki poniesione m.in. na zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, bądź kryterium uzyskania przychodu z działalności rolniczej. Poziom minimalnych kosztów i dochodów są obecnie tematem konsultacji z organizacjami rolniczymi.
Jak wynika z danych ministerstwa, w Polsce o płatności wnioskuje co roku 1,25 mln rolników - to tyle co w Niemczech, Francji, Węgrzech, Irlandii, Danii, Portugalii, Austrii, Finlandii i Belgii razem wziętych.