Aktualności
Mimo sezonu zimowego wierzchnia warstwa gleby tj. 0-7 cm na obszarze prawie całego kraju nie wykazuje zbyt silnego przesycenia wodą. Jedynie w niektórych rejonach na północy Polski występuje takie nadmierne uwilgotnienie.
Jak wynika z poniższej mapy na dzień 21 stycznia widać w niektórych regionach przesuszenie gleby i brak optymalnego uwilgotnienia gleby.
Należy mieć nadzieję, że jeszcze okres zimowy przyniesie opady atmosferyczne, które nieco uzupełnią zasoby wód gruntowych, tak aby na wiosnę rośliny mogły bez opóźnień ruszyć z wegetacją, a zasiane miały możliwość szybkiego skiełkowania i wejścia w następną fazę rozwoju.
Także mapa stanu rzek Polski pokazuje, że na przeważającym obszarze kraju stany wód w rzekach układają się strefach wód średnich (kolor niebieski) i wód niskich (kolor czarny). W województwie wielkopolskim jedynie rzeka Swędrnia w rejonie Kalisza przekroczyła stan ostrzegawczy. Wody rzek: Orla, Flinta, Czarna Struga, Polski Rów, Prosna, Barycz kształtują się w strefie wód wysokich.
Obecne prognozy dla Polski w najbliższym czasie nie przewidują znaczących opadów. Biorąc pod uwagę punkt widzenia rolników uprawiających ziemię optymizmu nie widać.
Zobaczymy co przyniosą najbliższe tygodnie, albowiem do wiosny i początku ruszenia wegetacji jeszcze jest trochę czasu.