Aktualności
– Podsumowaniem cyklu 16 wojewódzkich spotkań kończymy dzisiaj pierwszy etap konsultacji najważniejszych dla rolników tematów i chciałbym tę formułę debaty z Izbami Rolniczymi, Agencjami, Inspekcjami i innymi podmiotami reprezentującymi środowiska rolnicze kontynuować w kolejnych latach. Od nas wszystkich zależy pozycja polskich rolników i właściwe rozumienie ich postulatów. Chciałbym również ten model rozmów z rolnikami przenieść na szczebel unijny – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, podczas spotkania z przedstawicielami Izb Rolniczych w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Debatę, podsumowującą kilkumiesięczne spotkania z rolnikami rozpoczął wykład prof. Walentego Poczty, dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w którym analizie poddane zostały m. innymi uwarunkowania geopolityczne, mające bezpośredni wpływ na sektor rolnictwa w Polsce.
– W ostatnich 35 latach Polska była jednym z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Nasza 20 letnia obecność w Unii Europejskiej to okres, w którym do sektora rolnego trafiło ponad 80 mld euro, a dochody w rolnictwie wzrosły o 60% – zauważył prof. Poczta.
W kontekście uwarunkowań międzynarodowej wymiany handlowej, profesor wskazał dominujące potencjały polskiego rolnictwa. – Dziś odnotowujemy znaczny wzrost eksportu polskich produktów rolno-spożywczych i to jest dobra wiadomość wobec faktu, iż produkujemy znacznie więcej niż zużywamy. W globalnym rankingu bezpieczeństwa żywnościowego, którym objętych jest 45 krajów, zajmujemy 21 miejsce na świecie i 13 w Unii Europejskiej, ale to właśnie rynki rolne cechują się dużą wrażliwością na wszelkie – nie tylko klimatyczne zmiany – powiedział profesor, a Jego wykład stał się również bezpośrednią inspiracją do kilkugodzinnej dyskusji na temat przyszłości rolnictwa w Polsce.
– Chcemy dyskutować o tym, co zrobiliśmy, gdzie dziś jesteśmy oraz w jakim miejscu możemy być za kilka i kilkadziesiąt lat. Temu służyły nasze spotkania w terenie i podobny cel mają aktualnie prowadzone konsultacje zmiany definicji aktywnego rolnika, ustawy o dzierżawie i ustawy łańcuchowej oraz gwarancji dla produkcyjnych funkcji wsi. Zawód rolnika jest zawodem zaufania konsumentów i społeczeństwa, dlatego musimy stworzyć dobrą przestrzeń dla jego właściwego rozumienia i funkcjonowania – podkreślił minister Czesław Siekierski podsumowując cykl spotkań z wojewódzkimi Izbami Rolniczymi.
W trakcie debaty minister nawiązał do zadań ujętych w agendzie polskiej prezydencji.
– Będziemy pytać w Komisji Europejskiej o wszystkie umowy handlowe, które mają wpływ na rolnictwo. Ta analiza musi być prowadzona jawnie i kompleksowo. Niewątpliwie największym błędem Komisji Europejskiej było utajnione negocjowanie umowy z Mercosur - bez konsultacji z rolnikami i bez pytania się krajów członkowskich o ich zdanie – po raz kolejny zadeklarował minister Siekierski. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że wszystkie uwagi rolników, zebrane wcześniej w terenie oraz zgłaszane podczas spotkania w auli SGGW, po szczegółowym opracowaniu wyjaśnień w zespołach eksperckich, zostaną zbiorczo przedstawione wszystkim zainteresowanym.
– Kończymy ten etap konsultacji i w pierwszej kolejności skupimy się teraz na problemach produkcyjnych funkcji wsi, tak aby rolnicy mogli spokojnie pracować. Jednocześnie będziemy mocno pilnować dyskusji o warunkach przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Nic o rolnikach bez rolników – zapewnił szef resortu rolnictwa.
Przypomnijmy kalendarium spotkań ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ponad 2 tys. rolników w 16 wojewódzkich izbach rolniczych:
1. Zachodniopomorska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 7.06.2024 r. w Międzyzdrojach.
2. Pomorska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 19.06.2024 r. w Gdańsku.
3. Wielkopolska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 4.07.2024 r. w Poznaniu.
4. Lubuska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 4.07.2024 w Zielonej Górze.
5. Izba Rolnicza w Opolu – spotkanie odbyło się 5.07.2024 r. w Opolu.
6. Dolnośląska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 5.07.2024 r. w Trzebnicy.
7. Podlaska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 18.07.2024 r. w Białymstoku.
8. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 2.08.2024 r. w Skórkach.
9. Świętokrzyska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 23.08.2024 r. w Kielcach.
10. Lubelska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 2.09.2024 r. w Lublinie.
11. Podkarpacka Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 2.09.2024 r. w Boguchwale.
12. Małopolska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 16.09.2024 r. w Krakowie.
13. Śląska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 16.09.2024 r. w Katowicach.
14. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego – spotkanie odbyło się 30.09.2024 r. w Łodzi.
15. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 7.10.2024 r. w Olsztynie.
16. Mazowiecka Izba Rolnicza – spotkanie odbyło się 10.10.2024 r. w Ołtarzewie.