Artykuł sponsorowany
W uprawie roślin warzywnych często zdarza się, że naloty różnych gatunków szkodników odbywają się w tym samym czasie. Ważne jest zatem, aby zastosować środek o możliwie szerokim spektrum, działający jednocześnie na gatunki ssące oraz gryzące. Jeśli dobrany środek dodatkowo odznacza się wydłużonym działaniem, to wzrośnie skuteczność zwalczania, a zmniejszy się liczba zabiegów wykonywanych na plantacji.
Środki owadobójcze do ochrony upraw warzywnych
Szkodniki żerujące na warzywach polowych w naszym kraju występują coraz liczniej i powodują coraz większe szkody. Jest to związane ze zmieniającym się klimatem, zmianą biologii rozwoju rodzimych gatunków lub pojawianiem się nowych organizmów szkodliwych.
Polska jest potentatem w Europie, jeśli chodzi o polową produkcję cebuli, kapusty, marchwi, ogórków, buraków ćwikłowych, kalafiorów, pomidorów gruntowych, warzyw strączkowych. W produkcji pod osłonami dominują pomidory i ogórki, ale coraz częściej plantatorzy decydują się na paprykę, bakłażany, sałatę, rzodkiewkę.
Duży udział warzyw w łącznej produkcji rolniczej (ok. 10%), również wpływa na wzrost presji ze strony szkodników. Oddzielne zwalczanie poszczególnych gatunków zwiększa ryzyko środowiskowe związane z negatywnym wpływem zoocydów, a ponadto wzrastają wówczas także koszty ochrony roślin.
Insektycydy w warzywach – szerokie spektrum zwalczanych szkodników
Szerokie spektrum szkodników nalatujących na poszczególne warzywa powoduje, że często istnieje potrzeba zwalczania dwóch, lub więcej gatunków jednocześnie. Dużą pomocą w takiej sytuacji może być insektycyd Mospilan 20 SP, który daje dobre efekty zarówno w zwalczaniu szkodników posiadających aparat gębowy gryzący, jak i kłująco-ssący.
Dzięki systemicznemu działaniu w roślinie działa on skutecznie przeciw wciornastkom, mszycom, mączlikom i innym owadom korzystającym z soków roślinnych. Jednocześnie środek ten wykazuje się na roślinie działaniem wgłębnym i powierzchniowym, a na szkodniki kontaktowym i żołądkowym, co ułatwia zwalczanie śmietek, pchełek, strąkowców, chowaczy.
Zróżnicowane mechanizmy działania, substancji czynnej Mospilanu 20 SP, znacznie wydłużają również oddziaływanie insektycydu, co pozwala zwalczyć różne szkodniki nalatujące nawet kilka dni po aplikacji środka.
Skuteczne zwalczanie szkodników – nie zapomnij o adiuwancie
Aby osiągnąć maksymalną efektywność zabiegu Mospilanem 20 SP, w trakcie nalotów wielu gatunków w tym samym czasie, należy pamiętać także o zastosowaniu adiuwantu, zwiększającego równomierność pokrycia liści cieczą użytkową na wszystkich piętrach rośliny. Należy zadbać również o właściwe pH, temperaturę, jakość wody używanej do opryskiwania oraz inne czynniki decydujące o wysokiej skuteczności zwalczania.
Uprawa warzyw w gruncie i pod osłonami – skuteczna ochrona insektycydowa
Na podstawie prawidłowego monitoringu szkodników nalatujących na plantację oraz dobierając insektycyd taki jak Mospilan 20 SP, posiadający potencjał zwalczania szerokiego spektrum szkodników roślin warzywnych można łatwiej osiągnąć dobre efekty. Zaletą tego środka jest też możliwość zastosowania w szerokim zakresie temperatur. To wszystko sprawia, że Mospilan 20 SP jest skuteczny w zwalczaniu wszystkich ważnych szkodników upraw warzywnych.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.