Aktualności
Pogoda w 2015 r. sprawiła, że pierwsze prace polowe można już rozpocząć w zasadzie w całym kraju. Warto pamiętać, że opóźnienie zespołu uprawek wiosennych może negatywnie wpłynąć na plonowanie roślin uprawnych. Ich terminowe wykonanie ma na celu zachowanie wody nagromadzonej w glebie zimą i oszczędne na gospodarowanie, przyspieszenie nagrzania roli i przygotowanie jej pod siew czy sadzenie roślin.
Ostatnie lata pokazują, że w naszych warunkach klimatycznych ilość opadów w okresie wiosennym i letnim zazwyczaj nie wystarczają dla uzyskania wysokiego plonu. Doświadczenia naukowe oraz praktyka pokazują, że odizolowanie powierzchni roli od głębszych warstw pozwala zachować dużą część wody "poziomowej" zgromadzonej w ziemi. Ponadto duża zaletą spulchnienia, w jak najszybszym/możliwym terminie wiosennym, wierzchniej warstwy gleby przyczynia się też do nagrzania gleby.
Wykonując uprawki wiosenne, aktualnie najczęściej do tego celu wykorzystuje się agregaty uprawowe, warto zwrócić uwagę na ustawienie elementów roboczych ? tych spulchniających ale i zagęszczających glebę. Wiosną gleba musi być szczególnie starannie przygotowana, bowiem w przeciwieństwie do okresu jesiennego zakładania plantacji np. cebuli ozimej, wiosną warunki wilgotnościowe na ogół z dnia na dzień są coraz gorsze. A W okresie wschodów musi być zapewniony dopływ wody z głębszych warstw gleby. Stosowane wały strunowe w agregatach uprawowych umożliwiają zagęszczenie górnej części roli, tak aby niekorzystny wpływ nastania niedoborów wody był jak najmniejszy.
R. Solarski