Zapraszamy! KONFERENCJA KALAFIOROWO-BROKUŁOWA – online, 3 lutego 2022 r.
Kalafior i brokuł, to bardzo ważne gatunki warzyw w naszym kraju. Ich produkcja zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i dla przetwórstwa jest prowadzona w wielu rejonach Polski. Z naszych informacji wynika, że najwięcej kalafiora produkuje się w województwach, odpowiednio: małopolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim. Natomiast brokuł największą popularność produkcyjną zdobył w woj.: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i małopolskim. Uprawa tych warzyw nie należy do łatwych w coraz bardziej zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach pogodowych. W ostatnich sezonach dużym wyzwaniem jest odpowiednia ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami. Niewątpliwie mączlik warzywny, śmietka kapuściana, bakteriozy dokuczają w wielu gospodarstwach, nie pozwalają wykorzystać potencjału plonotwórczego odmian. A tych jest coraz więcej. Hodowcy wypracowali już odmiany kalafiora, którym nie straszne słonce – nie przebarwiają się czy brokuły o wysoko wyniesionej róży, co ułatwia zbiór i zmniejsza nakłady na pracę. Bardzo intersujące są „Dwuzadaniowe kalafiory Seminis”. Uprawiając je to Ty decydujesz czy zbierasz ja na świeży rynek czy dla przemysłu.
Zapraszamy na Konferencję Kalafiorowo-Brokułową, podczas której przedstawione zostaną najnowsze informacje z zakresu ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami – przed uciążliwymi tantnisiem oraz mączlikiem, dokuczliwymi ostatnio kiłą kapusty czy bakteriozami – w dobie zmniejszania się liczby substancji aktywnych dostępnych do ochrony tych upraw. Gro informacji dotyczyć będzie hodowli odmian kalafiora i brokułu marki Seminis. Rozważymy, jak zoptymalizować produkcję brokułu dla przemysłu. Zaprezentowana zostanie nowa jakość kalafiorów na świeży rynek – bardzo interesujące są „Dwuzadaniowe kalafiory Seminis”. Uprawiając je to Ty decydujesz czy zbierasz róże na świeży rynek czy dla przemysłu. Będzie o tym mowa na webinarium. Skoncentrujemy się też na wymaganiach żywieniowych kalafiora i brokułu. Przedstawiciel firmy nawozowej bardzo dobrze wie za jakie składniki rośliny odwdzięczą się jakościowym plonem. Udział w konferencji zapowiedział także gość specjalny, Pan Wojciech Krause z zakładu Greenyard Frozen z prezentacją dotyczącą oferty firmy. Ponadto Pan Wojciech wrócić pamięcią do sezonu 2021 i spojrzy w jego kontekście na sezon 2022, na poziom planowanych cen kontraktacyjnych za dostarczony surowiec w tym roku. Bądźcie z nami!
3. lutego godz. 18.30
Organizatorzy:
BAYER/Seminis, Greenyard, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Yara
Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne, dostępne zarówno na komputerze, smartfonie, jak i tablecie. Nie ma potrzeby rejestracji. Prosimy bądźcie z nami 3. lutego o godz. 18.30
OGLĄDAJ NA ŻYWO NA: E-WARZYWNICTWO.PL, FB ORAZ YOUTUBE E-WARZYWNICTWO.PL
https://www.facebook.com/ewarzywnictwo/
https://www.youtube.com/c/ewarzywnictwopl/videos
Eksperci:
Piotr Borczyński, Doradca w Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Wykład pt.: Kalafior i brokuł da się ochronić
Producenci warzyw kapustnych, a zwłaszcza kalafiora i brokułu produkowanego dla zakładów przetwórczych, ale również na świeży rynek, co roku borykają się z wieloma problemami w ochronie roślin przed szkodnikami i przed chorobami. W minionym sezonie z powodu dużej ilości opadów i chłodnej pogody w uprawie kalafiora i brokułu wystąpiło kilka problemów. Niestety nie są to nowe zagrożenia. Problemy te wynikają z niedostatecznego monitorowania obecności szkodników, zwłaszcza śmietki kapuścianej. Od kilku lat znaczne straty gospodarcze powoduje trzecie pokolenie tego szkodnika, które żeruje w różach. Jak zapobiegać takiemu zjawisku będzie można się dowiedzieć na konferencji. Inny, dużym problem są choroby występujące w uprawie kalafiora i brokułu. Tu na czele jest mokra zgnilizna bakteryjna róż, z którą na bardzo wielu plantacjach trzeba odpowiednio hamować. Inny problem występujący na wielu, nawet najlepszych, plantacjach są niedobory składników pokarmowych a zwłaszcza mikroelementów spowodowane okresowym zalaniem systemu korzeniowego kalafiora, ale i brokułu. Przypominamy sobie takie sytuacje, choćby z minionego sezonu. Zapraszam na konferencje on-line. Poszukamy rozwiązań w tym zakresie na ten sezon.
Zapraszam!
Piotr Borczyński
Radosław Grabowski, Menedżer ds. Kluczowych Klientów w firmie Seminis, Współpraca z Przemysłem Przetwórczym w Polsce
Wykład pt.: Jak zoptymalizować produkcję brokułów dla przemysłu?
Decyzja o doborze odmiany jest kluczowa przy podpisywaniu umowy kontraktacyjnej z zakładem przetwórczym. Już na samym starcie determinujemy tym wyborem, jaki potencjał plonu różyczki z hektara będzie możliwy do osiągnięcia. Genetyka odmian ma nie tylko wpływ na plon, ale również warunkuje wiele aspektów związanych z kosztami produkcji, z których największego znaczenia nabierają koszty robocizny. SEMINIS od wielu lat specjalizuje się w hodowli odmian brokułu i kalafiora dla przemysłu, a wprowadzone odmiany są dobrze znane producentom z wysokich plonów. Przed kolejnym sezonem chciałbym zwrócić większą uwagę na pozostałe zalety naszych odmian, które pozwalają znacznie obniżyć nakłady na ochronę i nakłady pracy w porównaniu z odmianami starszej generacji. Odmiany SV1002BL, TITANIUM, ANDERSIA oraz kolejna nowa kreacja SVBL0306 o wysoko wyniesionej róży, przynoszą znaczne oszczędności w kosztach zbioru. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków pogodowych w kolejnym sezonie, ale możemy znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia podstawowych zagrożeń, takich jak np. bakteriozy. Kluczem do sukcesu pozostaje tylko odpowiedni dobór stanowiska i prawidłowo zaplanowany terminarz nasadzeń dla każdej odmiany. Zapraszam na konferencję, podczas której zwrócę uwagę na nasze rekomendacje w tym zakresie.
Zapraszam!
Radosław Grabowski
Piotr Dutkowski, Rozwój rynku – kapusta, kalafior, brokuł w firmie Bayer/Seminis
Wykład pt.: Nowa jakość kalafiorów na świeży rynek
Kalafior z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych uprawiany jest w Polsce w całym sezonie wegetacyjnym. Sprzedaż towaru odbywa się m.in. na giełdach, przez sieci marketowe. Mamy też znaczne możliwości eksportowe. Odbiorca oraz finalny konsument oczekuje wysokiej jakości róży. Jednym z najważniejszym elementów, aby to uzyskać jest odpowiedni wybór odmiany. Seminis ma dla Państwa odmiany z konceptu Curdivex (czyli te w których nie trzeba okrywać róży, a utrzymują swój śnieżnobiały kolor) oraz tradycyjne nowe odmiany, które spełniają wysokie wymagania rynku. Przedstawię je Państwu podczas konferencji. Omówię również rynek kalafiora w Anglii. Powiem jak Oni radzą sobie z coraz bardziej ograniczonymi zasobami pracowników oraz jakie maja sposoby redukcji kosztów uprawy. Automatyzacja sadzenia, pielęgnacji, a niebawem zbioru – czy to możliwe? Dowiesz się na naszej konferencji.
Zapraszam!
Piotr Dutkowski
Wojciech Krause, kierownik działu Agro Greenyard Frozen Poland
Wykład pt.: Podsumowanie sezonu. Ekonomia produkcji. Oferta Greenyard dla producentów kalafiora i brokułu
Produkcja warzyw polowych, kalafiora, brokułu w ostatnim sezonie była obarczona bardzo dużym ryzykiem, zwłaszcza pogodowym. Przypominamy sobie sezon miniony z dużą ilością opadów, podtopieniami, trudnościami z „wyjściem” w pole w odpowiedni terminie. Dużo uwagi jest także kierowane na aspekt opłacalności produkcji. Postaram się podczas konferencji wraz z Państwem wrócić pamięcią do sezonu 2021 i spojrzeć w jego kontekście na sezon 2022, na poziom planowanych cen kontraktacyjnych za dostarczony surowiec w tym roku. Przedstawię również ofertę Greenyard Frozen Poland na najbliższy sezon. Jest wiele argumentów przemawiających za współpracą właśnie z Greenyard Frozen Poland. Do zobaczenia 3 lutego o godz. 18:30.
Zapraszam!
Wojciech Krause
Wojciech Kopeć, doradca agronomiczny Yara Poland
Wykład pt.: Ekonomia nawożenia kalafiora i brokułu
Opłacalność produkcji kalafiorów i brokułów jest bardzo zróżnicowana. Podstawą uzyskania odpowiedzi, jaki jest poziom kosztów m.in. żywienia roślin są kalkulacje kosztów jednostkowych i zestawienie ich z realiami rynkowymi. Jakość nawozów, ich rozpuszczalność, formy zawartych składników, nośniki czy termin i sposób ich dostarczenia roślinom, to czynnik, o których należy pamiętać dobierając właściwą strategię nawożenia na sezon 2022 zarówno w produkcji towaru przeznaczonego dla przemysłu przetwórczego, jak i na świeży rynek. W trakcie webinarium porównam koszty z sezonu 2021 z realiami jakie wg prognoz czekają nas w roku 2022. Do zobaczenia 3 lutego o godz. 18:30.
Zapraszam!
Wojciech Kopeć
Radosław Grabowski, Menedżer ds. Kluczowych Klientów w firmie Seminis, Współpraca z Przemysłem Przetwórczym w Polsce
Wykład pt.: Kalafiory dwuzadaniowe na dynamiczne czasy
Coraz więcej producentów kalafiora zaczyna dywersyfikować swoją produkcję pod kątem odbiorców. O ile w przypadku brokułów dominuje w Polsce produkcja na potrzeby przemysłu (prawie 90% areału) to już w produkcji kalafiora rynek jest podzielony praktycznie po połowie. A dodatkowo ostatnie zawirowania na rynkach europejskich stwarzają alternatywne możliwości eksportu całych róż w dobrej cenie na zachód oraz na południe Europy. Dlatego też wielu producentów będzie poszukiwać odmian uniwersalnych, które mają najwyższą jakość na świeży rynek i jednocześnie dają wysoki plon różyczki. SEMINIS wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom wprowadza do Polski 2 nowe odmiany PREDAZZO i LAVAREDO, które wprowadzają istotną różnicę. Zapraszam na naszą konferencję, podczas której wyjaśnię dlaczego te 2 nowe odmiany można uznać za dwuzadaniowe.
Zapraszam!
Radosław Grabowski