Aktualności

Kapusta pekińska to popularne w uprawie polonowej warzywo. Na jesienne zbiory z zamiarem przechowywania tzw. pekina uprawia się w wielu gospodarstwach m.in. w Małopolsce, Wielkopolsce, woj. łódzkim czy mazowieckim. Jak informował portal e-warzywnictwo.pl Mateusz z woj. małopolskiego tegoroczne poplonowe uprawy kapusty pekińskiej rozpoczęto zakładać wcześniej, jak w roku ubiegłym. Ubiegłoroczny okres wegetacji z mokrą i zimną jesienią nie pozwolił wykształcić kapuście typowych dla danej odmiany główek, stąd m.in. w naszym rejonie 7-10 dni wcześniejszy termin sadzenia w 2018 r. Ponadto obawy o prawidłowy rozwój roślin związane z suszą mają w tej decyzji swój udział - mówił Mateusz.
U odmian na zbiór jesienny zwraca się uwagę m.in. na kształt główek, barwę liści oraz jej trwałość w trakcie przechowywania
Plantacja w uprawie poplonowej - rozstaw roślin 32,5 x 62 cm
Producenci dysponujący możliwością dostarczenia wody po posadzeniu roślin najczęściej w tym terminie zakładania uprawy wybierają tace rozsadowe z 250 komórkami, natomiast wiele osób, które nie ma możliwości nawadniania pola wyprodukowało lub kupuje rozsadę w większej wielkości doniczkach - tace ze 150 komórkami.
Wielkość doniczki rozsady kapusty pekińskiej ma istotne wpływ na przyjęcie roślin na miejscu stałym. Przy możliwości nawadniania można wybrać tace rozsadowe z większą liczbą otworów
Niestety w bieżącym sezonie zapowiada się znaczne zmniejszenie areału kapusty pekińskiej. Wyspecjalizowani producenci rozsady informowali o nawet kilkudziesięcioprocentowym spadku zamówień na rozsadę tego warzywa. Najwyraźniej bardzo niskie ceny kapusty pekińskiej w sezonie 2017/2018 zniechęciły niektórych ogrodników do tego warzywa.
Marcin Bartczak
W minionym sezonie trudno było wyprodukować dobrej jakości kapustę pekińską, oby w tym roku pogoda to ułatwiła
Zdjęcia: Mateusz Głowa