Nowe rozwiązania w produkcji selera –lepszy wzrost roślin i ograniczenie szkodliwości nicieni
W ostatnim czasie pojawiają się nowe rozwiązania warte uwagi w produkcji selera. Do takich rozwiązań zaliczają się preparaty oparte o wyselekcjonowane mikroorganizmy glebowe. Dlaczego warto je użyć? Ponieważ wspomagają wzrost i rozwój roślin oraz ograniczają szkodliwość nicieni, a głównie korzeniaków i Szpilecznika baldasznika.
Plantatorzy selera wiedzą doskonale, że warzywo to uprawia się tylko i wyłącznie z rozsady.
Aktualnie rozsadę selera można przygotować we własnym zakresie, w szklarniach czy tunelach foliowych lub zakupić w wyspecjalizowanych firmach produkujących sadzonki na przemysłową skalę, wybór należy do plantatora. Nasiona selera możemy wysiewać do skrzynek wysiewnych i następnie pikować je do multiplatów, możemy także ich nie pikować – rozsada rwana lub dysponując odpowiednimi urządzeniami wysiewać bezpośrednia do multiplatów. Najlepszą opcją wydaje się być siew bezpośrednio do multiplatów. Nasiona selera zwykle kiełkują po 14 dniach od siewu. Do pikowania można przystąpić po 2 – 3 tygodniach od wschodów, gdy rośliny wytworzą pierwsze liście właściwe. W czasie tego zabiegu należy pamiętać, aby wierzchołki wzrostu roślin znajdowały się nad powierzchnią substratu, w czasie pikowania należy także uważać, aby nadmiernie nie skracać korzeni siewek, gdyż uszkodzenia systemu korzeniowego na etapie pikowania sprzyjają deformowaniu się korzeni w polu. W chwili pojawienia się wschodów optymalna temperatura dla roślin selera wynosi 22 – 24 oC. W późniejszym okresie temperaturę należy utrzymywać na poziomie 14 – 18 oC w dzień i 11 – 14 oC w nocy. W okresie produkcji rozsady rośliny selera maja wysokie wymagania świetlne, przy niedoborze światła rośliny są słabe, wybiegnięte. W ciągu kilku ostatnich dni przed sadzeniem rozsady w pole powinniśmy ograniczyć podlewanie roślin i silniej wietrzyć obiekt, w którym produkujemy rozsadę – hartowanie roślin. Przed sadzeniem rośliny oczywiście obficie podlewamy. „Wzorowa” rozsada selera w chwili sadzenia powinna mieć 3 – 5 liści właściwych, powinna być krępa i oczywiście zdrowa. Jeśli sadzimy w polu rozsadę rwaną powinniśmy pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt głęboko, nie głębiej niż rosły do tej pory. Zbyt głębokie sadzenie prowadzi do deformacji korzeni spichrzowych. Ważne jest także umiejętne sadzenie bez zawijania korzeni.
Korzyści stosowania mikroograbizmów glebowych
W ostatnim czasie pojawiają się nowe rozwiązania, które można aplikować już na etapie produkcji rozsady selera, a ich działanie uwidacznia się w trakcie produkcji rozsady lub już po posadzeniu roślin w polu. Do takich rozwiązań zaliczają się preparaty oparte o wyselekcjonowane mikroorganizmy glebowe. Szczególnie w przypadku selera, stosując preparaty mikrobiologiczne, możemy osiągnąć, co najmniej dwie ważne korzyści. Po pierwsze: możemy zaszczepić system korzeniowy siewek szeregiem mikroorganizmów glebowych wspomagających wzrost i rozwój roślin, wpływających na wielkość i zasięg systemu korzeniowego oraz ograniczających stres związany z sadzeniem rozsady w pole. Efekt taki możemy osiągnąć stosując preparaty oparte głównie na bakteriach ryzosferowych, grzybach mikoryzowych, grzybach saprofitycznych np. BACTIM RADINET. Po drugie: możemy zaszczepić system korzeniowy selera mikroorganizmami ograniczającymi szkodliwość nicieni, a głównie korzeniaków i Szpilecznika baldasznika. Efekt taki dają produkty, w których skład wchodzą głównie grzyby mikoryzowe, promieniowce oraz grzyby saprofityczne z rodzaju Pochonia np. BACTIM RECEPTOR. Problem nicieni w uprawie selera korzeniowego stale narasta, z obserwacji autora, wynika, że niektóre pola, gdzie od wielu lat uprawia się warzywa korzeniowe a szczególnie pietruszkę i seler korzeniowy, praktycznie nie nadają się już do uprawy tych warzyw. Największe zagrożenie dla selera stanowi jednak Szpilecznik baldasznik. Nicień ten licznie występuje na roślinach z rodziny baldaszkowatych oraz kapustowatych. Szpileczniki nie wnikają w tkanki, ale żerują w jednym miejscu korzenia przez dłuższy czas, powodując powstawanie ran. Miejsca te mogą być atakowane przez grzyby chorobotwórcze, dochodzi do rozwoju chorób kompleksowych, co znacznie powiększa szkody. Nicienie zwykle żerują na wierzchołkach korzeni, w pobliżu stożka wzrostu. Reakcją obronną rośliny jest wytwarzanie dodatkowych bocznych korzeni, które także są atakowane przez nicienie, powstają utwory podobne do kępek korzeni na korzeniu głównym. W efekcie żerowania szpileczników może dochodzić do nekroz na korzeniach, a masowe wystąpienie szkodnika może doprowadzić do zamierania całych korzeni. Żerowanie nicieni widoczne jest także w postaci brązowych plam oraz ordzawień, będących efektem zainfekowania uszkodzeń grzybami chorobotwórczymi. Szpileczniki mogą doprowadzić do solidnego spadku plonu oraz do zmniejszenia jakości korzeni, w krańcowych przypadkach plon nadaje się tylko dla przemysłu. W przypadku tego gatunku zimują larwy 4 stadium, wiosną larwy te linieją pod wpływem wydzielin korzeniowych roślin żywicielskich, po wylince samice zostają zapłodnione i składają jaja (około 20 sztuk). Z jaj wychodzą larwy drugiego stadium J2, po dwukrotnym linieniu powstają larwy czwartego stadium, które przekształcają się (tylko w obecności żywiciela) w osobniki dorosłe, cały cykl trwa około 23 dni.
Na etapie produkcji rozsady po pikowaniu roślin selera wskazane jest podlanie siewek biopreparatami BACTIM RADINET (w dawce 5 g/tacę multiplatu) lub BACTIM RECEPTOR. BACTIM RADINET używamy do przygotowania rozsady selera w warunkach braku zagrożenia ze strony nicieni. Rozsadę na pola gdzie spodziewamy się nicieni powinniśmy podlać 0,5% roztworem preparatu BACTIM RECEPTOR używając od 1 do 1,5 l cieczy roboczej na 1 multiplat.
W przypadku pól zasiedlonych przez nicienie, aby osiągnąć odpowiedni poziom skuteczności mikroorganizmów konieczne jest zastosowania preparatu BACTIM RECEPTOR doglebowo także przed sadzeniem rozsady oraz 30 dni później (w dawce 2 kg/ha). Preparat aplikujemy poprzez opryskiwanie gleby klasycznym opryskiwaczem polowym, preparat po aplikacji trzeba płyto wymieszać z glebą lub pole zdeszczować. Przy braku możliwości deszczowania powinniśmy BACTIM RECEPTOR zastosować w dawce jednorazowej 4 kg/ha przed sadzeniem rozsady na pole.
Działanie preparatu BACTIM RECEPTOR zostało przez nas sprawdzone w wielu doświadczeniach i wdrożeniach.