ROSJA ZASTOSOWAŁA SANKCJE NA TURECKIE OWOCE I WARZYWA
Rosja zastosowała sankcje wobec Turcji w odpowiedzi na zastrzelenie rosyjskiego samolotu bojowego, który naruszył turecką przestrzeń powietrzną. Incydent ten miał miejsce w poprzedni wtorek. Jedną z nich jest zakaz importu wybranych produktów. Objęte nim zostały niektóre warzywa oraz owoce, a także cięte goździki i mięso drobiowe. Embargo dla tych artykułów ma wejść w życie dopiero od stycznia 2016 roku.
Rosyjski minister rolnictwa podkreślił, że pełna lista artykułów rolno-spożywczych zakazanych w imporcie do Rosji nie zawiera produktów "krytycznych" dla rynku rosyjskiego, co oznacza, że w większości zmniejszenie ich zakupów z Turcji może zostać zastąpione dostawami z innych krajów albo przez wzrost rodzimej produkcji. W przypadku takich produktów jak brzoskwinie, morele, truskawki czy arbuzy wprowadzone embargo nie będzie miało natychmiastowych skutków dla konsumentów w Federacji Rosyjskiej, gdyż import tych artykułów ma charakter sezonowy i kończy się w trzecim kwartale każdego roku. Lista nie zawiera towarów, w przypadku których udział Turcji w rosyjskim rynku jest dominujący, tj. np. sałaty, orzechów laskowych, fig, fruktozy czy przypraw.
Na liście zakazanych produktów w imporcie do Rosji znalazły się m.in. następujące produkty:
- Goździki świeże (0603 12),
- Pomidory świeże i schłodzone (0702 00),
- Cebula, szalotka, świeża lub schłodzona (0703 10),
- Kalafiory i brokuły, świeże lub schłodzone (0704 10),
- Ogórki i korniszony, świeże lub schłodzone (0707 00),
- Pomarańcze świeże lub suszone (0805 10),
- Mandarynki (w tym tangerynki i Satsumas), klementynki i podobne hybrydy świeże lub suche (0805 20),
- Jabłka, świeże (0808 10),
- Gruszki, świeże (0808 30),
- Morele, świeże (0809 10),
- Brzoskwinie, w tym nektaryny, świeże (0809 30),
- Śliwki, świeże (0809 40),
- Truskawki, świeże (0810 10)
W ostatni wtorek dziennik Dunya poinformował (powołując się na własne źródła), iż w wyniku rosyjskich restrykcji tureccy eksporterzy owoców i warzyw mogą stracić nawet około 150 mln USD.Autor artykułu twierdzi, iż w takiej sytuacji istnieje ryzyko, iż około 190 tys. ton tureckich owoców i warzyw nie zostanie dostarczonych na rosyjski rynek i może się zmarnować. Analitycy oczekują także spadku cen owoców i warzyw świeżych w Turcji, o ile produkty przewidziane na eksport do Rosji trafią na krajowy rynek. Nie ma jednak pewności czy zmianę cen odczują konsumenci, czy tylko handlowcy.
Nie wykluczone, że Turcy zdecydują się na zastosowanie adekwatnych działań odwetowych w stosunku do Rosji. Jak podała agencja prasowa Anadolu, turecki polityk Ahmet Davutolu poinformował, iż rząd kraju może podjąć kroki mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu rosyjskich restrykcji. Nie można wykluczyć, iż jeżeli Turcja odczuje negatywne skutki sankcji w bilansie handlowym albo na polu inwestycji i energetyki, to podejmie środki odwetowe.
Wydaje się, że Rosja również ma powody do obaw. Jedną z nich jest ewentualność zastosowania przez Turcję zakazu importu niektórych produktów z Rosji, w tym np. zbóż. Mogłoby to uderzyć w rosyjski sektor zbożowy i rykoszetem odbić się na bilansie handlowym Rosji.
W ostatni poniedziałek (1 grudnia br.) rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksej Ulyukayev poinformował dziennikarzy, że zakaz importu dla wybranych towarów rolno-spożywczych z Turcji ma charakter czasowy, a jego zniesienie w dużej mierze będzie zależało od Ankary.
Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł (doniesienia prasowe)