Elite Onion Club
Jak rozpoczął się, jak przebiega sezon cebulowy 2024? Które odmiany z oferty Hazera wzbudziły największe zainteresowanie producentów? Na te pytania odpowiada Piotr Manista - Product Development Manager w firmie Hazera Poland.
Marcin Bartczak (M.B.): Panie Piotrze, warunki pogodowe są coraz korzystniejsze do siewu cebuli. Kiedy rozpoczęto siewy odmian marki Hazera?
Piotr Manista (P.M.): Już od połowy marca reprezentanci Hazera w różnych rejonach Polski byli regularnie pytani: „Czy możemy już siać cebulę?” Według nas jest to oczywiście możliwe, pod warunkiem, że gleba nie jest nadmiernie wilgotna i podczas jej przygotowania do siewu nie zostanie nadmiernie zagęszczona, ubita. Na końcu marca – warunki wilgotnościowo-temperaturowe gleby uległy znacznej poprawie, aczkolwiek nadal temperatury w nocy były niskie i na wielu polach, zwłaszcza ze zwięzłą glebą, wody był nadmiar. Warto pamiętać, że do kiełkowania cebuli temperatura powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza. Aktualnie – w pierwszej dekadzie kwietnia z wczesnych terminów siewu obserwujemy wschody nasion, a z tych później wykonanych producentów pozytywnie zaskakuje tempo kiełkowanie cebuli. W tej chwili na wielu polach wysiewane są nasiona odmian w typie hiszpańskim oraz amerykańskim, np. Derek F1; to termin optymalny, aby zachować odporność roślin na jarowizację.
(M.B.): Dlaczego nasiona podkiełkowane?
(P.M.): Dobrym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większym zainteresowaniem w ostatnich latach są nasiona cebuli w formie podkiełkowanej. Wyboru takich nasion na tegoroczny sezon dokonało wielu producentów. Wysiewają je teraz w różnych rejonach Polski. Podczas ubiegłorocznej zimnej wiosny ogrodnicy zauważyli, że nasiona podkiełkowane kiełkują znacznie szybciej niż nasiona standardowe, czyli niepobudzone. Dla przykładu, w temperaturze 10 stopni Celsjusza nasiona podkiełkowane kiełkują już po 6-7 dniach, a nasiona standardowe zazwyczaj po 12-14 dniach. To bardzo „przemówiło” za ich wyborem.
(M.B.): Z jakimi zagrożeniami muszą się liczyć osoby, które bardzo wcześnie założyły plantacje cebuli?
(P.M.): Tworzenie się zaskorupienia, brak wyrównanego kiełkowania, nierównomierny plon, większe ryzyko wystąpienia pędów kwiatostanowych i dodatkowe zabiegi herbicydowe, to tylko niektóre z możliwych konsekwencji.
M.B. Jak ocenia Pan zainteresowanie nasionami cebuli na sezon 2024?
(P.M.): Zainteresowanie nasionami cebuli z oferty firmy Hazera jest na bardzo dobrym, znacznie wyższym poziomie, jak w dobrym dla tego gatunku 2023 r. W tym sezonie bardzo wielu producentów spodziewa się, że cebula zmagazynowana w przechowalniach szybko się skończy i wybierają na zbiory w 2024 r. odmiany o krótkim okresie wegetacji, jak Centro F1 mając nadzieję, że ceny wzrosną, gdy wczesna cebula trafi na rynek. Zwrócić należy także uwagę na fakt, że rolnicy zajmujący się uprawą cebuli posiali w sierpniu więcej cebuli zimującej (m.in. Wolf F1, Saratoga, Nevix), aby móc dostarczyć ją konsumentom jak najwcześniej. Kondycja tej cebuli jest bardzo dobra po zimie.
Ponadto dobra passa tegorocznego sezonu, to cebula czerwona. Jej mała podaż i tym samym wysokie ceny na rynku europejskim w sezonie przechowalniczym 2023/2024 zostały dostrzeżone przez farmerów w różnych krajach. Także w Polsce duże było zainteresowanie naszym mieszańcem Redrover F1 czy nowościami Redshine F1, Redesco F1 oraz Focus F1. Odnotowaliśmy również znacznie większe w tym sezonie zapotrzebowanie na nasiona odmian cebuli żółtej rekomendowanych do obierania czy do długotrwałego przechowywania. Rhino F1, Centro F1, Dormo F1, Firmo F1 będą na wielu polach w tym roku.
Dziękuje za rozmowę
Marcin Bartczak
Poniżej zdjęcia z gospodarstwa patronackiego Elite Onion Club, gdzie 19 marca wysiano pobudzone nasiona cebuli Centro, a aktualnie cebula wschodzi. Wielkopolska