Aktualności
W większości rejonów produkcji cebuli rozpoczęły się jej "wykopki", bowiem osiągnęła ona dojrzałość zbiorczą, czego widocznym objawem jest załamywanie się i stopniowe zasychanie szczypioru, zamieranie korzeni oraz wytwarzanie suchych łusek okrywających główkę.
Furazyjna zgnilizna cebuli
Warto pamiętać, że do wykopywania cebuli najkorzystniej przystąpić, gdy na plantacji ok. 80% roślin ma załamany szczypior. W tym sezonie jedne z wyższych plonów uzyskają producenci w Wielkopolsce, na Mazowszu, na Lubelszczyźnie i w województwie dolnośląskim. Niestety z powodu dotkliwej suszy producenci cebuli na Kujawach nie osiągną wysokiej wydajności w produkcji tego warzywa.
Wykopywanie cebuli
Pierwszy etap dwufazowego zbioru cebuli ? wykopywanie cebuli pokazuje, że na wielu plantacjach w tym roku w dużym nasileniu wystąpiła fuzaryjna zgnilizna cebuli. Jest to choroba odglebowa. Jej objawem są gnijące cebule od piętki. Wykopując cebulę warto się także przyjrzeć korzeniom cebuli, bowiem fuzaryjnej zgniliźnie często towarzyszy różowienie korzeni cebuli. Dlaczego wspominam w tym momencie o chorobach? Otóż jest to kwestia bardzo istotna, jeżeli zamierza się wyprodukowaną cebulę przechowywać. W takiej sytuacji umieszczenie towaru bez selekcji ? razem z tym porażonym fuzaryjną zgnilizną wpłynie ujemnie na długość okresu przechowalniczego (znacznie go skróci, a także zwiększy ilość odpadu). Dlatego też jeżeli na swojej plantacji stwierdzi się cebule porażone fuzaryjną zgnilizną należy je w miarę możliwości odebrać od towaru przeznaczonego do przechowywania. Temperaturę podczas składowania zaleca się utrzymywać na poziomie 0 stopni Celsjusza a wilgotność względną powietrza na 65-70 procent.
R. Solarski
Różowienie korzeni cebuli