Aktualności
Zmienik lucernowiec grasuje na polach z selerem. Szkodnik ten jest bardzo przebiegły, potrafi szybko się ukryć, dlatego lustracje (a także zabiegi chemiczne) warto wykonywać we wczesnych godzinach porannych.
W rejonach, gdzie dotychczasowa pogoda, była z niewielką ilością opadów, a przy tym umiarkowanymi i wysokimi temperaturami powietrza, w tegorocznym sezonie obserwujemy zwiększony rozwój szkodników. Na plantacjach warzyw duże szkody powodują w tym sezonie zmieniki.
Przypominamy, że zazwyczaj w lipcu osobniki dorosłe zmienika przelatują na plantacje warzyw i dają początek drugiemu pokoleniu pluskwiaków. W tym roku szczególnie liczna jest jego populacja. Jest to gatunek wielożerny. „Grasuje” na ogórkowych polach, ale i w kapustach, fasoli, brokule. W bieżącym roku łatwo dostrzec zmiennik także w selerze. Żerują one zazwyczaj w wierzchołkowej części rośliny. Zarówno larwy, jak i postaci dorosłe wysysają soki z organów roślin - liści. Prowadzi to do utraty turgoru najmłodszych liści i ich deformacji. Żerowanie na starszych liściach może objawiać się brunatnieniem selera, co jak informują Czytelnicy portalu e-warzywnictwo.pl ma miejsce np. w Wielkopolsce czy na Kujawach.
Szkodnik ten jest bardzo przebiegły, potrafi szybko się ukryć, dlatego lustracje (a także zabiegi chemiczne) warto wykonywać we wczesnych godzinach porannych, bowiem wówczas agrofag jest jeszcze mało aktywny i można go łatwiej dostrzec i zwalczyć. Do zabiegów chemicznych na plantacjach selera można użyć preparatów opartych na substancji czynnej acetamipryd (np. Mospilan 20 SP).