Rynek warzyw - stan i perspektywy
Rynek warzyw - stan i perspektywy
W 2010 r. produkcja warzyw gruntowych obniżyła się o 12% do 4,25 mln ton. Mniejsze były zbiory wszystkich gatunków warzyw gruntowych, a największy był spadek produkcji cebuli i kapusty. Produkcja warzyw spod osłon spadła o 4% do 760 tys. ton. W wyniku niekorzystnych dla upraw ogrodniczych warunków pogodowych zmniejszyły się zbiory warzyw niemal we wszystkich krajach UE. Wzrost udziału dostaw do zakładów przetwórczych w zbiorach warzyw spowodował utrzymanie na poziomie z 2009/10 r. tj. ok. 1 mln ton łącznej produkcji przetworów warzywnych.
Wzrosły jedynie rozmiary eksportu ogórków, warzywnych konserw i suszonych warzyw.
Zwiększył się import niemal wszystkich produktów warzywnictwa, a najbardziej cebuli, warzyw kapustnych i koncentratu pomidorowego. Niższe były jedynie rozmiary przywozu ogórków, sałaty, marynat warzywnych i konserwowej kukurydzy. Zarówno ceny eksportowe, jak i importowe większości warzyw i ich przetworów były wyższe
niż w sezonie 2009/10.
W warzywnictwie największy był wzrost cen eksportowych cebuli, kapusty, kalafiorów oraz przetworów z tych warzyw. Obniżyły się ceny ogórków świeżych i przetworzonych.
W okresie marzec-czerwiec 2011 r. ceny ogórków i pomidorów były zdecydowanie niższe niż w analogicznym okresie poprzednim z powodu dużej podaży ze zbiorów krajowych oraz spadku zapotrzebowania w kraju spowodowanym informacjami o skażeniu ogórków, pomidorów czy sałaty bakterią E-coli1.
Spadek zapotrzebowania i cen wpłynął natomiast na pogorszenie w 2011 r. opłacalności produkcji warzyw uprawianych pod osłonami - głównie ogórków, pomidorów ale też sałaty. Mimo wzrostu cen skupu nie zmniejszyły się w 2010/11 r., w porównaniu z sezonem poprzednim, relacje cen zbytu i kosztów surowca w produkcji większości przetworów warzywnych.
Istotny wpływ na spadek cen pomidorów miało w czerwcu embargo na przywóz warzyw świeżych z krajów UE do Rosji. W czerwcu w polskim eksporcie warzyw do Rosji dominują pomidory.
W sezonie 2010/11 średnie ceny detaliczne warzyw i ich przetworów zwiększyły się znacznie bardziej od wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Konsekwencją wzrostu cen detalicznych był spadek konsumpcji większości produktów ogrodnictwa i ich przetworów. O ok. 10% wyższe mogą być globalne zbiory warzyw gruntowych, a obniży się produkcja warzyw uprawianych pod osłonami. Ceny skupu warzyw gruntowych będą niższe niż z 2009/10 r.
W 2011/12 r. wyższa będzie produkcja większości przetworów warzywnych. Spadek cen detalicznych spowoduje wzrost konsumpcji warzyw i ich przetworów.
Źródło: Analiza rynkowa "Rynek owoców i warzyw - stan i perspektywy"
INSTYTUT EKONOMIKI ROLNICTWA i GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
AGENCJA RYNKU ROLNEGO
MINISTERSTWO ROLNICTWA i ROZWOJU WSI